Zdrowe odżywianie


Zdrowe odżywianie – poznaj ciekawostki, które wpłyną na Twoją zmianę podejścia do życia

Rozwój potencjału osobistego to coś, do czego dąży każdy z nas. Często jednak na drodze do osiągnięcia sukcesu napotykamy różnego rodzaju przeszkody. Zastanawiasz się zapewne, na które z nich mamy wpływ? Czy wiesz, że złe nawyki utrudniają zmianę podejścia do życia? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowe odżywianie to podstawa do wprowadzenia nawet najmniejszej zmiany – nie tylko pod kątem stylu bycia, ale wszelkich innych materii – począwszy od motywacji, przez rozwój osobisty, kończąc na tym duchowym. Nauczenie organizmu nowych przyzwyczajeń, również żywieniowych, pozwala na to, aby łatwiej dokonać transformacji i zmiany nastawienia do życia. Zobacz, że odpowiednia dieta oraz równowaga wewnętrzna, a także duchowość przenikają się na wielu płaszczyznach. Przekonaj się, na czym polega zdrowe odżywianie i zapoznaj się z poniższymi ciekawostkami.

Czy woda jest naprawdę zdrowa?

Woda oraz właściwie zbilansowana dieta stanowią paliwo naszego organizmu. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że każda komórka Twojego ciała składa się z wody? O ile bez jedzenia jesteśmy w stanie przeżyć kilka dni, o tyle bez wody – niestety nie. W związku z tym zewsząd jesteśmy bombardowani informacjami o tym, że należy pić dużo wody. Jednak, czy rzeczywiście ta, którą pijesz, jest naprawdę zdrowa? Woda z kranu zawiera szkodliwy i zatruwający organizm chlor, a mineralna jest bogata w sole oraz dodatki, których organizm nie może przetworzyć. Interesujący jest fakt, że najzdrowsza jest woda „strukturowana”, obecna w warzywach i owocach. Można ją też pozyskać z roztopionego lodu. Na szczęście nie musisz udawać się na lodowiec, aby dbać o swoje zdrowie. Wystarczy, że wodę z kranu po ostygnięciu i zagotowaniu wstawisz do zamrażarki na 2-3 godziny. Następnie zdejmij wierzchnią warstwę lodu, a pozostałą wodę przelej do butelki. Jej picie na pewno pozytywnie wpłynie na Twój wygląd oraz samopoczucie.



Cukier w ciasteczkach owsianych i nie tylko

Woda jest również składnikiem wielu napojów zawierających szkodliwy cukier. Zdrowe odżywianie z pewnością nie idzie w parze z tym składnikiem, nie bez powodu nazywanym “białą śmiercią”. Jednak nie tylko soki i kolorowe napoje gazowane są obfite w cukier. Z pewnością ciekawostką jest fakt, że musli, płatki oraz granole polecane jako zdrowe też posiadają zatrważające ilości cukru. Co jeszcze udaje pełnowartościowy produkt? Są to np. różnego rodzaju koktajle mleczne, batony musli, ciasteczka owsiane, kefiry oraz maślanki smakowe, a także .… serki topione. Glukoza, maltodekstryna, cukier ukrywają się również w parówkach, kiełbasach, pasztetach, szynkach i mięsie mielonym. Teraz z pewnością zastanawiasz się, jak właściwie dokonywać zakupów. Musisz wiedzieć, że im dany produkt ma dłuższy skład (czyli jest bardziej przetworzony), tym prawdopodobieństwo, że zawiera cukier, jest większe. Warto zatem świadomie wybierać produkty.

Masz alergię? Unikaj żywności wysoko przetworzonej

Wiele osób rozpoczyna zmianę podejścia do życia od zmiany sposobu odżywiania się. Dlaczego? Ma to związek z tym, że często ogromne tempo codzienności sprawia, że sięgamy po żywność wysoko przetworzoną. Jest ona łatwo dostępna i szybka w przygotowaniu. Na tym jednak kończą się jej “plusy”. Czy znasz takie słowa jak ekstruzja,
liofilizacja, suszenie rozpyłowe lub działanie podczerwienią? Nie kojarzą się pozytywnie prawda? A to właśnie nazwy metod przetwarzania żywności stosowane w zakładach produkcyjnych. Zdrowe odżywianie naprawdę niewiele ma z tym wspólnego. Niech ciekawostką, która również da Ci do myślenia, będzie to, że wiele substancji stosowanych w tych procesach powoduje bóle głowy, alergie, katar sienny, czy też zapalenie skóry. Chcąc uniknąć przykrych dolegliwości, warto wybierać domowe sposoby przetwarzania żywności takie jak pasteryzacja, solenie, gotowanie, pieczenie, czy też mrożenie.

Poznaj cykl dobowy swojego organizmu

Jednak nie tylko rodzaj pożywienia oraz sposób jego przetworzenia ma wpływ na nasze funkcjonowanie i harmonię codziennego życia. Ogromne znaczenie ma również cykl dobowy organizmu oraz to, czy dostosowujemy do niego naszą aktywność. Czy wiesz, że istnieje zegar pracy organów, który szczegółowo podpowiada, kiedy narządy pracują najefektywniej oraz na co należy zwracać uwagę? Przykładowo rankiem nasz żołądek lubi ciepłe śniadanie, co przekłada się na lepszą koncentrację. Z kolei ok. godz. 12.00 warto unikać picia kawy, ponieważ to moment największej aktywności serca, a “mała czarna” tylko zaburzy jego pracę. Czas między 13.00, a 14.00 to za to doskonała chwila na obiad, ponieważ następuje selekcja i wchłanianie pożywienia. Od 16.00 należy pamiętać o piciu dużej ilości wody, bo za godzinę nerki zaczną działać naprawdę intensywnie, a niedobór płynów może tylko im zaszkodzić. Od godz. 18.00 możesz natomiast myśleć o pożywnej kolacji, ćwiczeniach i odpoczynku.

Jeżeli zainteresował Cię temat zdrowego odżywiania i ciekawostek z nim związanych, zapraszamy do dalszej lektury! Jeśli zastanawiasz się jak zmienić swoje życie, interesuje Cię wpływ diety na równowagę wewnętrzną oraz duchowość, zajrzyj koniecznie na naszego bloga!


Zmiana jakości życia jest w zasięgu Twojej ręki!